Najświeższe informacje z Domaniewic i okolic.

Renta wdowia – od lipca 2025 r. wdowy i wdowcy uzyskają możliwość pobierania zbiegu świadczeń wg nowych zasad

1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, dzięki którym możliwa będzie jednoczesna wypłata renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem oraz emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli zbiegu świadczeń.  
Wypłata świadczeń w zbiegu możliwa będzie od 1 lipca 2025 r., ale wnioski o wypłatę świadczeń w zbiegu można składać już od 1 stycznia 2025 r.

Na czym polegają nowe zasady zbiegu uprawnień do świadczeń?

Osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy uzyska możliwość pobierania obydwu tych świadczeń w zbiegu tj. możliwa będzie wypłata renty rodzinnej z emeryturą lub renty rodzinnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Z tym że jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części (15% od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.; 25% od 1 stycznia 2027 r.). Świadczeniobiorca (wdowa, wdowiec) będzie mógł sam zdecydować, czy chce pobierać np. całość swojego świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót.  

Kto może uzyskać prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?

Świadczenia w zbiegu będzie mogła pobierać osoba będąca wdową/wdowcem jeżeli spełni łącznie nw. warunki:

  • osiągnie powszechny wiek emerytalny – co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
  • pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  • nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wyżej wymienionego wieku emerytalnego (55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna)
  • nie zawarła nowego związku małżeńskiego.

Kiedy ustaje prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?

Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną. 

Jaka może być maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu?

Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1.780,96 zł) tj. 5.342,88 zł.
Od 1 marca 2025 r. kwota najniższej emerytury zostanie podwyższona, wskutek corocznej waloryzacji świadczeń. Wobec czego maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu również ulegnie podwyższeniu. 

W maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu, zostaną uwzględnione wskazane w ustawie świadczenia tj.:

  • świadczenia wchodzące w skład zbiegu (np. emerytura i renta rodzinna),
  • dodatki i świadczenia o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane wraz ze świadczeniami (np. dodatek pielęgnacyjny, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny itd.),
  • emerytury i renty przyznane w trybie specjalnym przez Prezesa Rady Ministrów, Prezesa ZUS i Prezesa KRUS,
  • świadczenie honorowe przyznane w związku z ukończeniem wieku 100 lat,
  • świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez instytucje zagraniczne. 

W przypadku przekroczenia trzykrotności kwoty najniższej emerytury jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu ulegnie pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Kiedy i jak ubiegać się o zbieg świadczeń?

Ustalenie prawa do zbiegu świadczeń oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej. 

Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń można składać od 1 stycznia 2025 r.:

  • osobiście,
  • za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP,
  • w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym,

– w dowolnej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Od kiedy będzie można uzyskać prawo do zbiegu świadczeń?

Prawo do wypłaty zbiegu świadczeń będzie przyznawane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. (w przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.). 

Wzory wniosków o rentę wdowią są dostępne na stronie internetowej KRUS i we wszystkich Placówkach Terenowych KRUS w województwie łódzkim. 

UWAGA!

Wdowy/wdowcy, którzy nie mają ustalonego prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku (tj. do chwili obecnej nie złożyły wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku), a rozważają ubieganie się w przyszłości o zbieg świadczeń, wniosek o rentę rodzinną mogą złożyć w każdej chwili do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS (oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS). Kasa rozpatrzy prawo do renty rodzinnej, ustali wysokość tego świadczenia i wyda decyzję w sprawie, ale nie podejmie wypłaty tego świadczenia. Pamiętać bowiem należy, że w myśl obowiązujących obecnie przepisów osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może pobierać tylko jedno z tych świadczeń (zasada ta zmieni się od lipca 2025 r.).

Niemniej złożenie wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku usprawni późniejsze procedowanie wniosku o wypłatę świadczeń w zbiegu i umożliwi dokonanie wyboru proporcji pobierania świadczeń w zbiegu.

 

Michał Jodłowski
Dyrektor
OR KRUS w Łodzi

Komunikat w sprawie Fumigantów

PreZero Service Centrum Sp. z o.o.  Kutno, ul. Łąkoszyńska 127 , w związku z ostatnimi śmiertelnymi przypadkami zatruć środkami ochrony roślin zawierającymi w składzie substancje czynne fosforek glinu, zwraca się z prośbą o przekazanie informacji mieszkańcom o niewrzucaniu w/w preparatów do pojemników na odpady komunalne

Działanie tych środków polega na uwalnianiu w obecności wilgoci atmosferycznej trującego gazu – fosforowodoru, który jest bardzo toksyczny i stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt, powodując zatrucie a nawet śmierć.

Każdy, kto w nieuprawniony sposób nabył lub stosował i posiada napoczęte lub nienaruszone opakowania z fumigantem,  jest zobowiązany do jego utylizacji w punktach uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych. Informacje o takich punktach można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa  w Łodzi Oddział w Kutnie pod nr telefonu 533 369 914.

Załączniki:

KOMUNIKAT W SPR. FUMIGANTÓW.pdf

Plakat FOSFOREK GLINU.pdf

Plakat FOSFOREK GLINU-.pdf

 

Rozstrzygniecie gminnego konkursu plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”

11 grudnia 2024 roku rozstrzygnięto strażacki konkurs plastyczny pt.,,Zapobiegajmy pożarom” .Uczestnikami konkursu były dzieci z Publicznego Przedszkola w Domaniewicach, Szkół Podstawowych z Gminy Domaniewice oraz dzieci z MDP OSP w Rogóźnie.
Konkurs miał na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży działalnością straży pożarnych w tym działań ratowniczo-gaśniczych, edukacją, tradycją i życiem strażackich środowisk a także rozwój indywidualnych uzdolnień plastycznych.
Na konkurs zgłoszono 240 prac wykonanych różnorodnymi technikami plastycznymi, a oto niektóre z nich.

Prace oceniane były w trzech grupach wiekowych:

I grupa – przedszkola i klasy „0” szkół podstawowych
II grupa – szkoły podstawowe klasy I-IV
III grupa – szkoły podstawowe klasy V-VII

W I grupie wiekowej – przedszkola i klasy „0” szkół podstawowych nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy 😊, a prace n/w dzieci zostały wytypowane na etap powiatowy:

  1. Szymon Kapusta – kl. Ob. – SP w Domaniewicach
  2. Nikodem Jamroch – kl. Ob. – SP w Domaniewicach
  3. Franciszek Grzyb – Publiczne Przedszkole w Domaniewicach gr. Motylki
  4. Franciszek Franaszek – kl. O – SP w Skaratkach
  5. Nadia Bartosik – kl. 0a – SP w Domaniewicach
  6. Oliwier Baraniuk – kl. 0a – SP w Domaniewicach

W pozostałych grupach wiekowych Jury postanowiło wyróżnić następujące prace:

II grupa wiekowa szkoły podstawowe klasy I – IV

 Nagrody

I – Filip Wiśniak – kl. IIb – SP w Domaniewicach

I – Jagoda Milczarek– kl. III b – SP w Domaniewicach

II – Antonina Czajka – kl. I SP w Skaratkach

Wyróżnienia

 1.Alicja Jóźwicka – kl. IIb – SP w Domaniewicach

  1. Gabriela Grabowicz – kl. IVa – SP w Domaniewicach

  1. Paulina Jędrachowicz – kl. II – SP w Domaniewicach

III grupa wiekowa –szkoły podstawowe klasy V-VII

Nagrody

I – Maja Sałuda – kl. VI b – SP w Domaniewicach

II – Victoria Radzikowska – kl. VIII a – SP w Domaniewicach

III – Nadia Kapusta- Vb – SP w Domaniewicach

Wyróżnienia

1 – Magdalena Jamroch– kl. Va – SP w Domaniewicach

2 – Anna Jamroch– kl. VIIa – SP w Domaniewicach

3 – Maja Karpińska kl. V. MDP OSP w Rogóźnie

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe z rąk Wójta Gminy Domaniewice Pawła Kwiatkowskiego i Magdaleny Sut – Przewodniczącej Komisji Konkursowej.

Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje, dziękujemy za piękne prace i zapraszamy do udziału w konkursie przyszłorocznym.

Aktywna Szkoła – sprzęt sportowy dla szkół

AKTYWNA SZKOŁA – SPRZĘT SPORTOWY DLA SZKÓŁ

GMINA DOMANIEWICE W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA SZKOŁA – SPRZĘT SPORTOWY DLA SZKÓŁ ZREALIZOWAŁA ZADANIE PUBLICZNE PN. ,,AKTYWNA SZKOŁA – SPRZĘTY SPORTOWY DLA SZKÓŁ”

W ramach ww. zadania został zakupiony sprzęt sportowy przeznaczony do prowadzenia działalności sportowej dla dwóch szkół z terenu Gminy Domaniewice, które biorą udział w Programie Aktywna Szkoła tj.:

  1. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Domaniewicach zakupiła: komplety sportowe, piłki do nogi, piłki do siatkówki, piłki do ręcznej, piłki do koszykówki, kije, piłki i bramki do unihokeja, piłki lekarskie, skakanki, kosz i wózek na piłki, obręcze koordynacyjne, hula-hop, dyski sensoryczne, ścieżki sensoryczne, piłki gumowe, zestawy rakiet do badmintona, lotki do badmintona, worki na piłki, ringa, woreczki szkolne, szarfy szkolne, znaczniki, drabinki koordynacyjne, pachołki, laski gimnastyczne, liny animacyjne, piłeczki do rzutów, piłki ręczne piankowe, gry zręcznościowe, ławki gimnastyczne.
  2. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Skaratkach zakupiła: zeskok do skoku wzwyż, komplety sportowe, odskocznie gimnastyczną, piłki do siatkówki, piłki do nogi, piłki do ręcznej, piłki do koszykówki, kije, piłki, bramki i strój bramkarski do unihokeja, piłki lekarskie, kompresor, wózki na piłki, obręcze koordynacyjne, tablice wyników, zestawy rakiet do badmintona, lotki do badmintona, siatki na piłki, ringa, woreczki szkolne, rakietki do tenisa stołowego, drabinki koordynacyjne, znaczniki pola, pachołki, laski gimnastyczne.

Wartość dofinansowania: 50.000,00 zł

Całkowita wartość zadania: 62.500,00 zł

ZADANIE DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

Prośba do właścicieli psów

SZANOWNI MIESZKAŃCY

W trosce o Wasze bezpieczeństwo oraz wielokrotne sygnalizowanie problemów dotyczących wałęsających się psów przypominamy ich właścicielom o tym, że:

  • wszystkie psy bez względu na ich wielkość, rasę i agresywność muszą być trzymane w sposób nie zagrażający osobom trzecim;
  • podwórko musi być zabezpieczone w taki sposób, aby wydostanie się psa nie było w ogóle możliwe;
  • na terenie ogólnodostępnym pies może przebywać tylko w obecności właściciela, który jest w stanie zapanować nad jego zachowaniem.

Nieprzestrzeganie powyższych zasad zagrożone jest konsekwencjami prawnymi wynikającymi z kodeksu wykroczeń:

  • art. 77§1 KW – niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia grzywna w drodze mandatu od 50 zł do 250 zł;
  • art. 77§2 KW – niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka grzywna w drodze mandatu 500 zł

PRZYPOMINAJĄC POWYŻSZE PRZEPISY NASZĄ INTENCJĄ NIE JEST KARANIE MIESZKAŃCÓW, ALE ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA I UNIKNIĘCIE EWENTUALNYCH TRAGEDII.

Modernizacja placu zabaw oraz odnowienie części budynku Świetlicy Wiejskiej w Stroniewicach

Projekt pn. ,,MODERNIZACJA PLACU ZABAW ORAZ ODNOWIENIE CZĘŚCI BUDYNKU ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W STRONIEWICACH”  zgłoszony przez Sołectwo Stroniewice 

Gmina Domaniewice przy współpracy Sołectwa Stroniewice w 2024 r. zrealizowała projekt pn. ,,Modernizacja placu zabaw oraz odnowienie części budynku Świetlicy Wiejskiej w Stroniewicach, który został współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach naboru ,,Sołectwo na plus”.

W ramach projektu zmodernizowano plac zabaw, który znajduje się przy świetlicy wiejskiej w Stroniewicach oraz  odnowiono część ścian zewnętrznych budynku świetlicy wiejskiej w Stroniewicach poprzez położenie tynku silikonowego i mozaikowego, a także odnowienie napisu na elewacji.

W trakcie projektu Mieszkańcy Sołectwa Stroniewice w tym Koło Gospodyń Wiejskich
w Stroniewicach oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Stroniewicach czynnie zaangażowali się w jego realizację m.in. poprzez wybór kolorystyki elewacji i wykonanie prac porządkowych po jej wykonaniu, wybór urządzeń zabawowych na plac zabaw oraz jego uporządkowanie.

Zdjęcia z realizacji projektu:

Modernizacja łazienki w świetlicy wiejskiej w Strzebieszewie

Projekt pn. ,,MODERNIZACJA ŁAZIENKI W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W STRZEBIESZEWIE”  
zgłoszony przez Sołectwo Strzebieszew

Gmina Domaniewice przy współpracy Sołectwa Strzebieszew w 2024 r. zrealizowała projekt pn. ,,Modernizacja łazienki w świetlicy wiejskiej w Strzebieszewie”, który został współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach naboru ,,Sołectwo na plus”.

W ramach projektu zmodernizowana została łazienka w świetlicy wiejskiej w Strzebieszewie poprzez m.in. skucie starej glazury i położenie nowej, zakup i montaż niezbędnego wyposażenia do łazienki, naprawa ubytków oraz malowanie ścian i sufitu.

W trakcie projektu Mieszkańcy Sołectwa Strzebieszewie w tym Koło Gospodyń Wiejskich
w Strzebieszewie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Strzebieszewie czynnie zaangażowali się w jego realizację m.in. wyborze odpowiedniej kolorystyki ścian, płytek, wyposażenia  i oświetlenia oraz sprzątanie po wykonaniu remontu łazienki.

Zdjęcia z realizacji projektu: