Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, czyli nadrzędnego aktu prawnego określającego zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli.

2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy

Międzynarodowe Święto Pracy (ang. International Workers Day), lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

Nagrody dla Sportowców

W dniu 29 kwietnia 2025 roku podczas XII sesji Rady Gminy Domaniewice Wójt Gminy Pan Paweł Kwiatkowski wręczył 53 osobom nagrody finansowe za osiągnięcie wysokich wyników sportowych w 2024 roku (1 sportowiec z ALKS AJP Gorzów Wielkopolski, 49 sportowców z UKS Błyskawica oraz trzech trenerów z UKS Błyskawica). Siedemnaście osób spośród nagrodzonych otrzyma również stypendia będące wsparciem materialnym zawodników, umożliwiającym rozwój ich dalszej kariery sportowej.
Nagrody trafiły nie tylko do zawodników, otrzymali je również ich trenerzy: Mieczysław Szymajda, Magdalena Ochmańska-Zrazek oraz Jerzy Waracki.
Łączna pula środków przeznaczona na stypendia i nagrody sportowe wyniosła 50 000,00 zł.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Święto w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Sapach

W dniu 27 kwietnia 2025 roku na placu przy świetlicy wiejskiej w Sapach odbyła się uroczystość nadania i poświęcenia sztandaru Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Sapach.

Po przywitaniu zaproszonych gości i złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości, nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odczytanie rysu historycznego jednostki. Sztandar został poświęcony, a następnie oficjalnie przekazany przez druha Karola Krocia, Prezesa Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Łowiczu Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Sapach druhowi Sylwestrowi Gajda, który przekazał go pocztowi sztandarowemu. Sztandar ufundowany został przez mieszkańców miejscowości Sapy.

Na uroczystości zgromadzili się strażacy ochotnicy z wszystkich jednostek z terenu gminy Domaniewice, mieszkańcy Sap oraz zaproszeni goście, obecni byli między innymi: Przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego Pan Marek Jędrzejczak, Rady Powiatu Łowickiego Pan Tadeusz Gajda, Wójt Gminy Domaniewice Pan Paweł Kwiatkowski, Przewodniczący Rady Gminy Domaniewice Pan Bartłomiej Jurga oraz  Komendant Powiatowy PSP w Łowiczu bryg. Arkadiusz Makowski.

W przemówieniach zaproszonych gości pięknie podkreślano że nadanie sztandaru jest dla każdego środowiska zaszczytem i powodem do satysfakcji. W polskiej tradycji sztandar umacnia patriotyzm, zagrzewa do czynów i wyzwala najpiękniejsze cechy ludzkiej osobowości…życząc jednocześnie by służba i praca pod tym sztandarem była zawsze źródłem satysfakcji,  jak też inspiracji motywowanych wysokim poziomem społecznego zaufania…”

Bezpłatna mammografia w ramach programu Profilaktyki raka piersi – 16 kwietnia 2025

16 kwietnia 2025,
NZOZ MAMMO-MED CENTRUM DIAGNOSTYKI I USŁUG MEDYCZNYCH,
PRZY OŚRODKU ZDROWIA MEDICENTER,
GODZ. 09:00 – 14:00, ul. GŁÓWNA 9, DOMANIEWICE,
TEL. 583257602

Mammografia, czyli bezpieczne, bezpłatne badanie, które ratuje życie

Informacja Łódzkiego NFZ

Regularna profilaktyka raka piersi – samobadanie raz w miesiącu i mammografia co dwa lata – mogą uratować życie!

W 2024 mammografię zrobiło 100 tys. kobiet w Łódzkiem. 247 skierowano na dalsze leczenie! W  powiecie łowickim w ubiegłym roku 35% kobiet, które mogły zrobić bezpłatną i bezpieczną mammografię, skorzystało z tej okazji. Najmniej kobiet skorzystało z badania w gminie Kiernozia – 26%.

Większość kobiet dowie się, że jest zdrowa i na ponowne badanie zostanie zaproszona za 2 lata. Jeśli badanie wykryje chorobę – szybko rozpoczęte leczenie daje szansę na całkowite wyleczenie i długie życie.

Już niedługo mammobus ponownie przyjedzie do Państwa powiatu. Warto zaangażować się i zrobić wszystko, aby więcej Pań, skorzystało z okazji i zrobiło badanie, które może uratować im życie.

Gdzie stanie mammobus

  • 15.04.2025, NZOZ MAMMO-MED CENTRUM DIAGNOSTYKI I USŁUG MEDYCZNYCH, 
    PRZY URZĘDZIE GMINY, GODZ. 09:00 – 14:00, GARBARSKA 11, BIELAWY, TEL. 583257602
  • 15.04.2025, NZOZ MAMMO-MED CENTRUM DIAGNOSTYKI I USŁUG MEDYCZNYCH, 
    PRZY URZĘDZIE MIEJSKIM, GODZ. 09:00 – 14:00, STARY RYNEK 1, ŁOWICZ, TEL. 583257602
  • 16.04.2025, NZOZ MAMMO-MED CENTRUM DIAGNOSTYKI I USŁUG MEDYCZNYCH, PRZY OŚRODKU ZDROWIA MEDICENTER,
    GODZ. 09:00 – 14:00, GŁÓWNA 9, DOMANIEWICE, TEL. 583257602

  • 17.04.2025, NZOZ PROFILAKTYKA I DIAGNOSTYKA, PRZY URZĘDZIE GMINY, GODZ. 09:00 – 17:00, ZDUNY 1C, ZDUNY, TEL. 58 767 34 44
  • 17.04.2025, NZOZ PROFILAKTYKA I DIAGNOSTYKA, PRZY URZĘDZIE MIEJSKIM, GODZ. 09:00 – 17:00, STARY RYNEK 1, ŁOWICZ, TEL. 58 767 34 44
  • 22.04.2025, NZOZ PROFILAKTYKA I DIAGNOSTYKA, PRZY URZĘDZIE GMINY, GODZ. 09:00 – 17:00, GARBARSKA 11, BIELAWY, TEL. 58 767 34 44
  • 25.04.2025, LUX MED., PRZY SKLEPIE KAUFLAND, GODZ. 09:00 – 12:00, STANISŁAWA SKARŻYŃSKIEGO 10, ŁOWICZ, TEL. 58-666-2-444

 

Mammografia stacjonarnie

MEDICA BADANIA
PRACOWNIA MAMMOGRAFII
ul.Iłowska 1/3, 99-400 Łowicz
Telefon do rejestracji: +48 422 546 410
Telefon do informacji: +48 517 544 004

Kto może skorzystać z badania

Zapraszamy panie w wieku 45-74 lata, które w ramach ubezpieczenia w NFZ nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Skierowania na badanie nie jest potrzebne.

Jak wygląda badanie w mammobusie

Badanie trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga żadnych przygotowań. Należy zabrać ze sobą jedynie dowód osobisty.

Obejrzyj, jak wygląda mammografia w mammobusie krok po kroku: https://www.youtube.com/watch?v=t94s1G_ZdIo

Warto wiedzieć

Wykrycie raka we wczesnym stadium zwiększa szanse na wyleczenie! Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Najczęściej diagnozowany jest u kobiet po 50. roku życia. W 2024 r. ponad 51 tys. pań z naszego regionu zrobiło mammografię w mammobusie.

ulotka.pdf

Wścieklizna – śmiertelne zagrożenie dla ludzi i zwierząt

Fundacja ZWIERZ przypomina o realnym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą wścieklizna – jedna   z najniebezpieczniejszych chorób wirusowych, która może dotknąć wszystkie gatunki ssaków,  w tym ludzi. Choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy, a po wystąpieniu objawów niemal zawsze kończy się śmiercią.

Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. W Polsce głównym rezerwuarem wirusa są lisy rude, ale zagrożenie mogą stanowić również nietoperze, psy, koty i inne dzikie zwierzęta.

Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe – każdy pies powyżej 3. miesiąca życia musi zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni, a następnie regularnie co roku. Brak szczepienia to nie tylko ryzyko zdrowotne, ale i mandat dla opiekuna.

Fundacja ZWIERZ rozesłała do wszystkich gmin w Polsce bezpłatne plakaty informacyjne o wściekliźnie, zachęcając do ich udostępniania i zwiększania świadomości wśród mieszkańców. Urzędy proszone są o sprawdzenie skrzynek mailowych.

W przypadku pogryzienia przez zwierzę:

  • dokładnie przemyj ranę wodą z mydłem,
  • jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem – możliwe będzie zastosowanie szczepień poekspozycyjnych.

Objawy wścieklizny

U zwierząt choroba może przebiegać w formie:

  • szałowej – zwierzęta stają się agresywne, atakują bez powodu, mają trudności z przełykaniem i nadmiernie się ślinią, cierpią na światłowstręt, boją się wody i dotyku, a także mają przekrwione oczy,
  • cichej – postępujące porażenia kończyn, śmierć w wyniku niewydolności oddechowej.

Wścieklizna to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt i ludzi, któremu można zapobiec. Profilaktyka i szybka reakcja ratują życie.

Bądź odpowiedzialny – zaszczep swojego psa!